Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1:ΓΚΡΑΝ ΠΡΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ-ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΜΠΑΤΟΝ...

Ο Πρωταθλητής είναι εδώ! Ο Jenson Button ήταν ο μεγάλος νικητής του δεύτερου αγώνα της χρονιάς στο Albert Park της Μελβούρνης, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με τη νέα ομάδα του, τη McLaren.

Ο Βρετανός πιλότος ήταν και ικανός αλλά και τυχερός, καθώς για να φτάσει πρώτος στη γραμμή του τερματισμού έπρεπε να συμβούν διάφορα και η ατυχία να... χτυπήσει την πόρτα των ανταγωνιστών του.

Και κυρίως του Sebastian Vettel, ο οποίος ήταν πρώτος με διαφορά μέχρι τον 26ο γύρο του αγώνα, όταν ένα πρόβλημα με το σύστημα πέδησης της Red Bull τον έστειλε στην... αμμοπαγίδα.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ο Button πέρασε πρώτος κι εκεί έμεινε μέχρι την πτώση της καρό σημαίας. Δεύτερος τερμάτισε ο Robert Kubica, ο οποίος έκανε εκπληκτικό αγώνα κι επανέφερε τη Renault στο βάθρο έπειτα από πολύ καιρό, ενώ στο τρίτο σκαλί του πόντιουμ ανέβηκε ο Felipe Massa της Ferrari, ο οποίος επικράτησε στην άτυπη εσωτερική μονομαχία του Fernando Alonso ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα τέταρτος.

Μάλιστα και οι τέσσερις πρώτοι της κατάταξης έφτασαν στον τερματισμό έχοντας κάνει μόνο μία αλλαγή ελαστικών, καθώς ο αγώνας εκκίνησε υπό βροχή και στον 9ο γύρο σχεδόν όλοι οι πιλότοι μπήκαν στα pits για να βάλουν slick ελαστικά, μιας και η πίστα είχε αρχίσει να στεγνώνει.

Θα πρέπει, πάντως, να σταθμούμε ιδιαίτερα στον πολύ καλό αγώνα του Alonso. Ο Ισπανός ήταν πολύ άτυχος, μιας και μια επαφή που είχε στην πρώτη στροφή με τον Jenson Button τον έριξαν από τη δεύτερη στην τελευταία θέση.

Οδηγώντας αποφασιστικά, όμως, ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ανέβηκε μέχρι την τέταρτη θέση και μάλιστα άντεξε στην πολύ έντονη πίεση που του άσκησαν στους τελευταίους επτά γύρους ο Lewis Hamilton και ο Mark Webber.

Τελικά μια επαφή ανάμεσα στον Βρετανό και τον Αυστραλό του έθεσε εκτός διεκδίκησης της τέταρτης θέσης, η οποία έμεινε εύκολα στα χέρια του Alonso.

Ο Michael Schumacher, ο οποίο ενεπλάκη έστω και πιο ήπια στο συμβάν του Alonso με τον Button στον πρώτο γύρο, επέστρεψε άρον-άρον στα pits για αλλαγή εμπρόσθιας αεροδυναμικής πτέρυγας, και έπειτα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα στη δέκατη θέση.

Μπροστά του ο επτά φορές κάτοχος του τίτλου είχε τον Webber που τελικά ολοκλήρωσε ένατος, τον Rubens Barrichello που ήταν όγδοος με την Williams, τον Toni Liuzzi που χάρισε τους βαθμούς της έβδομης θέσης στη Force India, τον Hamilton που ήταν έκτος και τον Nico Rosberg που έφερε τη Mercedes GP του στην πέμπτη θέση.

Στη Μελβούρνη είχαμε και την πρώτη εμφάνιση του αυτοκινήτου ασφαλείας στην πίστα, καθώς μόλις στον δεύτερο γύρο ο Kamui Kobayashi έχασε τον έλεγχο της Sauber κι έπεσε πάνω στην Williams του Nico Hulkenberg, με αποτέλεσμα η πίστα να γεμίσει συντρίμμια και να χρειαστεί και τρεις γύρους να μπει η ολοκαίνουρια Mercedes SLS AMG.

Bαθμολογία οδηγών: 1. Alonso / 37, 2. Massa / 33, 3. Button / 31, 4. Hamilton / 23, 5. Rosberg / 10, 6. Kubica / 18, 7. Vettel / 12, 8. Schumacher / 9, Liuzzi / 8, 10. Webber / 6, 11. Barrichello / 5.

Bαθμολογία κατασκευαστών: 1. Scuderia Ferrari Marlboro / 70, 2. Vodafone McLaren Mercedes / 54, 3. Mercedes GP Petronas / 29, 4. Renault F1 Team / 18, 5. Red Bull Racing / 18, 6. Force India F1 / 8, 6. AT&T Williams / 5.

Ταχύτερος γύρος αγώνα: Mark Webber / Red Bull Racing - 1:28.358 (216.061km/h) στον 47ο γύρο.