Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ:ΜΕ 4ΑΡΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Επιστροφή στις νίκες για τη Λίβερπουλ, που ανήμερα των 118ων γενεθλίων της φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την ουραγό Πόρτσμουθ στο "Άνφιλντ", βυθίζοντάς την ακόμα πιο κοντά στην Τσάμπιονσιπ, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 30ή αγωνιστική στην Premier League.
Ακολουθεί μικρή ανάλυση του αγώνα καθώς και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής,μαζί με την αθμολογία και τους σκόρερς του πρωταθλήματος...
Ένα εξάλεπτο ήταν αρκετό για τους "κόκκινους" για να πάρουν μία σπουδαία νίκη, που τους επέτρεψε να ανέβουν στην 5η θέση, ξεπερνώντας τη Μάντσεστερ Σίτι, έχοντας όμως δύο παιχνίδια περισσότερα.

Ο Τόρες στο 26' "άνοιξε" το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπάμπελ διπλασίασε τα τέρματα της Λίβερπουλ. Στο 32' ο Ακουιλάνι, με το πρώτο του γκολ με την κόκκινη φανέλα, "έγραψε" το 3-0, βάζοντας πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση και δίνοντας την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να χαλαρώσουν εν όψει του δύσκολου επαναληπτικού με τη Λιλ την προσεχή Πέμπτη για το Europa League.

Το 4-0 σημείωσε στο 77' και πάλι ο Τόρες, ο οποίος με το 15ο γκολ του στην Premier League, έπιασε στην 5η θέση του πίνακα των σκόρερς τον Κάρλος Τέβες. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό από τον Μπελχάτζ, που πέτυχε το γκολ της τιμής για τους "πόμπεϊς".

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Τζόνσον (70' Κέλι), Κάραγκερ, Άγκερ, Ινσούα, Μαστσεράνο, Ακουιλάνι, Ροντρίγκες, Τζέραρντ (74' Μπεναγιούν), Μπάμπελ, Τόρες (80' Ν'Γκογκ)

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ: Άσνταουν, Φίναν, Ουίλσον, Ρότσα, Χρέινταρσον (75' Οβούσου-Αμπέγιε), Ντιόπ (63' Μοκοένα), Μπράουν, Ο'Χάρα (84' Ουέμπερ), Ντιντάν, Μπελχάτζ, Πικιόν

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο
Τότεναμ - Μπλάκμπερν 3-1 (45'+1 Ντεφόε, 55' και 85' Παβλιουτσένκο / 80' Σαμπά)
Μπέρμιγχαμ - Έβερτον 2-2 (26' Ζερόμ, 52' Γκάρντνερ / 19' Ανικέμπε, 22' Γιακούμπου)
Μπόλτον - Γουΐγκαν 4-0 (10' Ελμάντερ, 48' πέν. Ντέιβις, 53' Μουαμπά, 69' Τέιλορ)
Μπέρνλι - Γουλβς 1-2 (73' Τόμπσον / 26' Τζάρβις, 47' αυτ. Κάρλισλι)
Τσέλσι - Γουέστ Χαμ 4-1 (16' Άλεξ, 56' Ντρογκμπά, 77' Μαλουντά / 30' Πάρκερ)
Στόουκ - Άστον Βίλα 0-0
Χαλ - Άρσεναλ 1-2 (28' πέν. Μπούλαρντ / 14' Αρσάβιν, 93' Μπέντνερ)