Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΚΙΜΚΙ 87-69...

Ο Ολυμπιακός σημείωσε άλλη μια εντυπωσιακή ευρωπαϊκή νίκη στο ΣΕΦ κερδίζοντας αυτή τη φορά με 87-69 την Χίμκι, πετυχαίνοντας το δεύτερο σερί θετικό του αποτέλεσμα στο ΤΟP-16. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τον παθιασμένο Γιοτάμ Χαλπερίν (15 π.), τον σταθερό Λίνας Κλέιζα (12π, 7ρ.), τον αποτελεσματικό Σοφοκλή Σχορτσανίτη (14 π.) και τον έμπειρο Νίκολα Βούιτσιτς (11 π.). Από την Χίμκι πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λάνγκφορντ με 18 πόντους, ενώ δεν πήρε λεπτό συμμετοχής ο Γιάννης Μπουρούσης. Τιμήθηκε στην αρχή του ματς ο Μίλος Τεόντοσιτς.

Το ματς

Εξαιρετικό ξεκίνημα με "μπόμπερ" Χαλπερίν

O Παναγιώτης Γιαννάκης ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με την παραδοσιακή πεντάδα που συνηθίζει να ξεκινάει τους «ερυθρόλευκους». Πλέι μέικερ ο Μίλος Τεόντοσιτς, στο «2» ο Γιοτάμ Χαλπερίν, σμολ φόργουορντ ο Τζος Τσίλντρες στο «4» ο Λίνας Κλέιζα και σέντερ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης. Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 8.500 φίλοι της ομάδα και είχαν παλμό στις εξέδρες του ΣΕΦ. Τα πρώτα δύο λεπτά ήταν νευρικά για τις δύο ομάδες καθώς είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και πραγματοποίησαν αρκετά λάθη. Τελικά την λύση την έδωσε ο Μίλος Τεόντοσιτς με ένα εύκολο λέι απ κάτω από την ρακέτα της Χίμκι ενώ στη συνέχεια από κοντά ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έκανε το σκορ 4-0.

Ο Σέρβος πλέι μέικερ των Πειραιωτών, λίγο πριν την έναρξη του ματς, βραβεύτηκε από τον πρόεδρο της Ευρωλίγκα, Ζόρντι Μπερτομέου, ως ο πολυτιμότερος παίκτης της Ευρωλίγκας για τον μήνα Γενάρη. Στα αγωνιστικά, οι δύο ομάδες επέλεξαν στην άμυνα να παίξουν «man to man» ενώ ο Λίνας Κλέιζα στη συνέχεια με μια περίτεχνη ενέργεια πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι, κάνοντας στροφή γύρω από τον εαυτό του στον αέρα, κερδίζοντας παράλληλα το χειροκρότημα του κόσμου.

Στο πέμτπο λεπτό της αναμέτρησης ο Νίκολα Βούιτσιτς πήρε τη θέση του Σοφοκλή Σχορτσανίτη και έδωσε τις δικές του μάχες στο «5» με τον Ρομπέρτας Γιαβτόκας. Κάπου εκεί ήταν η ώρα του Γιοτάμ Χαλπερίν να πάρει επιθετικές πρωτοβουλίες. Ο Ισραηλινός γκαρντ πρώτα με εύστοχο τρίποντο και στη συνέχεια με ένα ωραίο λέι απ, μεγάλωσε την διαφορά για τους «ερυθρόλευκους». Ένα σερί 9-0 δημιουργήθηκε για τον Ολυμπιακό με ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Τζος Τσίλντρες με το σκορ να γίνεται 15-4, τον κόσμο να παίρνει «φωτιά» στις εξέδρες και να τραγουδάει. Ο Λάνγκφορντ για την Χίμκι στη συνέχεια προσέφερε ένα καλάθι για τους Ρώσους μετά από αρκετή ώρα, αλλά ο «μπόμπερ» Γιοτάμ Χαλπερίν πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο (18-6).

Ο Σέρτζιο Σκαριόλο βλέποντας την ομάδα του να αντιμετωπίζει πρόβληματα στο ανασταλτικό κομμάτι, άφησε το «man to man» και προτίμησε στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου να παίξει η Χίμκι ζώνη στην άμυνα. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης απάντησε, επιλέγοντας τρία γκαρντ στην πεντάδα (Παπαλουκά, Πεν, Τεόντοσιτς) και δύο «ψηλούς», Κλέιζα και Βούιτσιτς. Το σχήμα αυτό δεν κύλησε για πολύ… με τον «Δράκο» να βγάζει μετά τον Σέρβο γκαρντ και να βάζει στο παιχνίδι τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο.

Η ζώνη της Χίμκι και οι κορυφαίοι Σόφο και Χαλπερίν

Με αυτό το σχήμα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την δεύτερη περίοδο έχοντας κυριαρχήσει της Χίμκι στο πρώτο δεκάλεπτο (22-10). Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη είχαν να αντιμετωπίσουν και πάλι άμυνα ζώνης αλλά «βραχυκύκλωσαν» για περίπου τρία λεπτά χωρίς να καταφέρουν να βρουν τρόπο να σκοράρουν. Παράλληλα η ρωσική ομάδα είχε κάνει ένα σερί 7-0 μειώνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (22-17). Λύση στο πρόβλημα έδωσε με δυσκολία κάτω από το καλάθι ο Νίκολα Βούιτσιτς με έμμεσο τρίποντο.

Οι Πειραιώτες δεν επέλεξαν να χτυπήσουν την ομάδα του Σέρζιο Σκαριόλο από την περιφέρεια, δίσταζαν να σουτάρουν από μακριά και η οδηγία ήταν σαφής, η μπάλα να περάσει μέσα στο καλάθι, με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη κάτω από την ρακέτα εύκολα να κάνει το σκορ (27-19). Με ένα σερί (6-2) οι Ρώσοι ροκάνισαν το προβάδισμα του Ολυμπιακού, χάρις ένα μακρινό τρίποντο του Γιανκούνας (29-25).

Η Χίμκι συνέχισε επιτυχημένα να παίζει άμυνα ζώνης καθώς αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βγάλει έξω από… τα νερά τους τόσο τον Λίνας Κλέιζα αλλά και τον Τζος Τσίλντρες καθώς επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο δεν βοήθησαν ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό. Οι λύσεις ερχόντουσαν κυρίως από τον παθιασμένο Γιοτάμ Χαλπερίν που με καλάθι και φάουλ στη συνέχεια ανέβασε την ψυχολογία του κόσμου αλλά και των συμπαικτών του (34-27), με τον Ισραηλινό γκαρντ να πραγματοποιεί ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια φέτος.

Παράλληλα άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο αποτελεσματικός Σοφοκλής Σχορτσανίτης που κοντά στο καλάθι, αν και αντιμετώπιζε δύο και τρεις παίκτες, δεν καταλάβαινε τίποτα, πετύχαινε τα καλάθια και έπαιρνε τα φάουλ. Ο «Γιο-γιο» ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο με 13 πόντους (2/4 τρ.), ενώ ο «Σόφο» σημείωσε 10 πόντους με 4/4 δίποντα. Οι δύο τους «κουβαλούσαν» στο σκοράρισμα τους Πειραιώτες, με σκορ πρώτου ημιχρόνου 36-28 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Το χειροκρότημα του κόσμου στο 44-40

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με δύο εύστοχα σουτ, πρώτα από τον Κλέιζα και μετά από τον Λάνγκφορντ. Αυτή τη φορά, ο Σέρτζιο Σκαριόλο είχε δώσει οδηγίες για “man to man” στην άμυνα. Ο Τζος Τσίλντρες χρειαζόταν να ανεβάσει λίγο την ψυχολογία του καθώς η άμυνα της Χίμκι τον είχε περιορίσει μόλις στους δύο πόντους στο πρώτο μέρος. Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα (44-35) πρώτα και ένα τρομερό κόψιμο από τον Αμερικανό φόργουορντ στη συνέχεια τον «ξύπνησαν». Η Χίμκι δεν τα παρατούσε σε κανένα σημείο του αγώνα και με τρίποντο ο Καμπέθας μείωσε στους τέσσερις πόντους την διαφορά στο σκορ (44-40).

Ο κόσμος εκείνη τη στιγμή λειτούργησε άψογα και υποδειγματικά χαρίζοντας ένα μεγάλο χειροκρότημα συμπαράστασης στους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε κέφια και με ένα ακόμη καλάθι υπό μεγάλη πίεση έκανε το σκορ 48-42, με τον Γιάννη Μπουρούση να μην έχει πάρει καθόλου χρόνο συμμετοχής στο ματς. Ο Λάνγκφορντ ήταν «πληγή» για τον Ολυμπιακό καθώς έβρισκε πάντα τρόπο να σκοράρει έχοντας φτάσει τους 18 πόντους στο 28’ (52-46).

Η διαφορά μετά από αρκετή ώρα, στα τέλη της τρίτης περιόδου έφτασε τους 10 πόντους, με τέσσερις σερί πόντους από τον Μίλος Τεόντοσιτς (56-46). Οι μαχητικοί Ρώσοι όμως δεν τα παρατούσαν σε κανένα σημείο και με δύο σερί τρίποντα από τους Φριτζόν και Λόπεζ, μείωσαν την διαφορά στους 6 πόντους (58-52), έχοντας προηγηθεί λέι απ από τον Νίκολα Βούιτσιτς. Ο Σέρβος πλέι μέικερ πήρε πρωτοβουλίες σε εκείνο το σημείο και με καλάθι και βολή έφερε την διαφορά στους 9 πόντους, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι στο 61-52.

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός στην πρώτη του επίθεση, άλλαξε περίπου έξι συνεχόμενες πάσες, με την μπάλα να φτάνει στο τέλος στον Θοδωρή Παπαλουκά, με τον αρχηγό από την γωνία να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων (64-52), με τον κόσμο να τον αποθεώνει. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να έχουν καταπληκτική κυκλοφορία της μπάλας, παίζοντας όμορφο μπάσκετ, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να μετουσιώνει δύο φορές σε καλάθι τις ωραίες προσπάθειες των συμπαικτών του. Η διαφορά ταυτόχρονα ανέβηκε στους 16 πόντους (70-54) με τους φιλάθλους στο ΣΕΦ να χειροκροτούν τους παίκτες των Πειραιωτών για την σπουδαία τους απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη σημείωσαν ένα 8-0 σερί (72-54), μέχρι τη στιγμή που ο ΜακΚάρθι με έμμεσο τρίποντο έδωσε λύσεις στην Χίμκι. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει αργά και σταθερά για τον Ολυμπιακό με τον Νίκολα Βούιτσιτς με κοντνό λέι απ να κάνει το σκορ 80-60 και το +20 ήταν γεγονός. Στα τελευταία λεπτά του ματς ο «Δράκος» έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Πάτρικ Μπέβερλι ενώ παράλληλα ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης συνέχιζε το επιθετικό του κρεσέντο, έχοντας φτάσει τους 10 πόντους σε μόλις 8 λεπτά συμμετοχής. Ο κόσμος στο τέλος του αγώνα αποθέωσε τους παίκτες του Ολυμπιακού και ζητούσε νίκη στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος επί του Παναθηναϊκού. Τελικό σκορ στο ΣΕΦ 87-69, άλλη μια μεγάλη εντός έδρας νίκη των «ερυθρολεύκων» στο ΣΕΦ, αυτή την φορά με +18 επί της Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 38-28, 61-52, 87-69.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Πιθάρο (Ισπανία), Βογίνοβιτς (Σερβία).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 7 (1), Πεν, Τσίλντρες 9, Βούιτσιτς 11 (1), Χαλπερίν 15 (2), Κλέιζα 12, Μαυροκεφαλίδης 10, Βασιλόπουλος, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 9, Σχορτσανίτης 14.

Xίμκι (Σέρτζιο Σκαριόλο): Λάνγκφορντ 18 (1), Φριτζόν 5 (1), Καμπέθας 3 (1), Ντμιτρίεφ, Γιανκούνας 5 (1), Γκουμπάνοφ 3, Γιαβτόκας 10, Λόπεθ 5 (1), ΜακΚάρτι 15 (1), Μοζγκόφ 5.