Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ 105-90...

Με ηγέτη τον συγκλονιστικό Γιάννη Μπουρούση που με ένα πόδι σε 12 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 23 πόντους, ο Ολυμπιακός νίκησε με σκορ 105-90 την Εφές Πίλσεν στο Φάληρο. Ο κόσμος αυτή τη φορά σχεδόν γέμισε το ΣΕΦ, αγκάλιασε την ομάδα και είχε παλμό στην κερκίδα. Σπουδαίο ματς από τον Λίνας Κλέιζα με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, απολαυστικός και ψυχωμένος ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (18π. 4/6 τρ). Μαέστρος ο Παπαλουκάς με 8 ασιστ, τραγικά όμως τα ποσοστά στις βολές για τους "ερυθρόλευκους" (29/49).

Το ματς

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με τον Πάτρικ Μπέβερλι πλέι μέρικερ, στην θέση "2" τον Μίλος Τεόντοσιτς, σμολ φόργουορντ τον Λίνας Κλέιζα, στο "4" τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και σέντερ τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη . Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με τις δύο ομάδες να είναι στα πρώτα πέντε λεπτά κοντά στο σκορ. Ο κόσμος ήταν περισσότερος σε σχέση με το παιχνίδι με την Λιέτουβος και με τις φωνές του έδινε παλμό στην εξέδρα. Στο παρκέ οι δύο ομάδες επέλεξαν στην άμυνα τους τις προσωπικές μονομαχίες με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν σαφής οδηγίες να παίξουν κοντά στο καλάθι στην επίθεση με την μπάλα να περνάει συχνά στα χέρια του Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Έλληνας σέντερ να έχει φτάσει τους 7 πόντους μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα, με το σκορ να είναι 13-12 υπέρ των Πειραιωτών.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (15-12) αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 9-0 πήραν προβάδισμα έξι πόντων (15-21). Ο Παναγιώτης Γιαννάκης σε εκείνο το σημείο έβγαλε από το παιχνίδι τον Πάτρικ Μπέβερλι και πέρασε στο ματς τον Θοδωρή Παπαλουκά. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με την παρουσία του στο παρκέ "ξύπνησε" τους "ερυθρόλευκους" καθώς απάντησαν στην Εφές Πίλσεν με σερί 6-0 (Παπαλουκάς, Βασιλόπουλος, Κλέιζα) φέρνοντας το σκορ στα ίσα (21-21). Στο τελευταίο λεπτό όμως πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, οι Πειραιώτες ήταν κακοί στην άμυνα καθώς δέχτηκαν σε μικρό χρονικό διάστημα έξι πόντους με το πρώτο δεκάλπετο να βρίσκει τους Τούρκους να προηγούνται με σκορ 24-27 στο ΣΕΦ.

Εντυπωσιακός Μπουρούσης

Νέο πρόσωπο στον αγώνα στην δεύτερη περίοδο ήταν ο Κώστας Παπανικολάου. Ο νεαρός φόργουορντ ήταν εξαιρετικός καθώς στην πρώτη του προσπάθεια ευστόχησε ενώ στην επόμενη επίθεση έδωσε ασιστ στον Παναγιώτη Βασιλόπουλο που σκόραρε με σουτ τριών πόντων και τον Ολυμπιακό να παίρνει κεφάλι στο σκορ (31-27). Στο 15o λεπτό επέστρεψε στο παρκέ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης αντί του Νίκολα Βούιτσιτς, ενώ ο Λίνας Κλέιζα πέρασε στο παιχνίδι αντί του Κώστα Παπανικολάου με σκοπό οι Πειραιώτες να αποκτήσουν αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Η Εφές Πίλσεν είχε ξεφύγει στο σκορ (35-39) με τους ερυθρόλευκους να είναι νευρικοί στις τελικές προσπάθειες, να χάνουν αρκετές βολές και να είναι άστοχοι τόσο κοντά αλλά και μακριά από το καλάθι.

Στο 17ο λεπτό επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Γιάννης Μπουρούσης που πήρε την θέση του Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Ο Σόφο ήταν εκνευρισμένος από την απίστευτη δυστοκία του στις βολές (3/13) με τον "Δράκο" να προσπαθεί να τον ηρεμήσει. Ο "Μπουρούσαρος" στη συνέχεια από τις βολές δεν ήταν άστοχος μειώνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (38-43). Ο "εκτελεστής" Ρακόσεβιτς "πάγωσε" το ΣΕΦ με τρίποντο (38-46) αλλά ο Μπουρούσης αποφασισμένος απάντησε με τον ίδιο τρόπο (41-46) μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο. Το προσωπικό σόλο του Έλληνα σέντερ δεν τελείωσε εκεί. Αφού πρώτα πέτυχε ένα ακόμη καλάθι, έπαιξε καλή άμυνα κερδίζοντας και φάουλ από τον Νάχμπαρ. Ο "Johnny B." πέτυχε ξανά δύο βολές ολοκληρώνοντας την μαγική τρίλεπτη του εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο έχοντας σημειώσει 10 πόντους(!). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους ερυθρόλευκους πίσω στο σκορ (46-48) με τον Κώστα Παπανικολάου να αστοχεί σε τρίποντο λίγο πριν την λήξη.

Kαταιγισμός τριπόντων

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την πεντάδα του Ολυμπιακού να αποτελείται από τους Τεόντοσιτς, Βασιλόπουλο, Μπέβερλι, Κλέιζα και Μπουρούση, με τον Γιάννη να παίρνει την μπάλα στην πρώτη επίθεση και από κοντά να σκοράρει συνεχίζοντας το σερί του. Στη συνέχεια δόθηκε φάουλ στον Έλληνα σέντερ με τον Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο να διαμαρτύρεται έντονα και τον διαιτητή να του κάνει παρατηρήσεις. Η Εφές Πίλσεν συνέχισε με την ίδια συγκέντρωση στην επίθεση με τον Τουνσερί να φέρνει την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (50-58) και τον Ολυμπιακό να δείχνει να μην μπορεί να αντιδράσει. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Παναγιώτη Βασιλόπουλο και Πάτρικ Μπέβερλι έδωσαν ανάσα στους ερυθρόλευκους (58-63) αλλά οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν παράπονα από την διαιτησία. Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε τρομερά κέφια φτάνοντας με τρίποντο που το πανηγύρισε δεόντος τους 17 πόντους ενώ οι Πειραιώτες μείωσαν παράλληλα στο καλάθι (61-63)

Ο καταιγισμός τριπόντων από πλευράς Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τον Λίνας Κλέιζα. Ο Λιθουανός από την γωνία «εκτέλσε» την Εφές με τους ερυθρόλευκους μετά από αρκετή ώρα στο 16ο λεπτό να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ (66-65). Ένα αντιαθλητικό φάουλ από την Πίλσεν έφερε τον Μπουρούση στην γραμμή των βολών όπου δεν αστόχησε ενώ αμέσως μετά την θέση του πήρε ο Νίκολα Βούιτσιτς. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί σε εκείνο το σημείο στην άμυνα ενώ έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κροάτη σέντερ και τον Λίνας Κλέιζα. Με ένα σερί 6-0 κατάφεραν και πήραν ένα σημαντικό κυρίως από ψυχολογικής πλευράς προβάδισμα (76-69) το οποίο έφερε ηρεμία στην ομάδα. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πέυχαν 30 πόντους και δέχτηκαν 21.

Αφεντικό στο παιχνίδι

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε διάθεση να διευρύνει την διαφορά. Ο Βασιλόπουλος πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο, ενώ ο Λίνας Κλέιζα από κοντά έκανε το σκορ 81-72. Αμφότεροι έφτασαν τους 15 πόντους και μαζί με τον Γιάννη Μπουρούση οδηγούσαν την ομάδα σε νίκη. Ο Πυργιώτης φόργουορντ έσταζε... φαρμάκι από την περιφέρεια και με ένα ακόμη εύστοχο σουτ τριών πόντων (4/6) έφερε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (88-75). Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης πέρασε μετά από αρκετή ώρα στο παρκέ, η μπάλα πέρασε σε εκείνον στην επίθεση και με άνεση κάρφωσε την μπάλα. Μία ακόμη βολή από τον Σόφο στη συνέχεια, με τους ερυθρόλευκους να "κλειδώνουν" το θετικό αποτέλεσμα (92-78) πέντε λεπτά πριν την λήξη του ματς σε ένα ΣΕΦ που είχε έντονο παλμό από τους θερμούς υποστηρικτές της ομάδας στην κερκίδα που σχεδόν γέμισαν το φαληρικό γήπεδο.

Ένα μικρό σερί από την Εφές Πίλσεν με τους Νάχμπαρ και Κασούν, έριξε την διαφορά στους οκτώ πόντους (94-86) με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να παίρνει τάιμ άουτ ώστε να ηρεμήσει τους παίκτες του δύο λεπτά πριν το τέλος. Αυτό έκανε καλό στον Ολυμπιακό καθώς ο Μίλος Τεόντοσιτς με τέσσερεις δικούς του πόντους έδωσε ανάσες (98-86). Η 100αρα δεν άργησε να έρθει, ένας εκ των κορυφαίων του παιχνιδιού ο Γιάννης Μπουρούσης που έπαιξε... με ένα πόδι, με κάρφωμα έκανε το 100-88 με τον κόσμο να χειροκροτεί την ομάδα και τον Κλέιζα με βολές να κάνει το σκορ 102-88. Τελικό σκορ 105-90 με τον Μπουρούση στην τελευταία φάση να "σκάει" μια επιβλητική τάπα. Ο κόσμος αποθέωσε τους παίκτες και εκείνοι ανταπέδωσαν με χειροκρότημα. Το ραντεβού ανανεώνεται στο ΣΕΦ στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 46-48, 76-69, 105-90

Ολυμπιακός (Π. Γιαννάκης): Παπαλουκάς 4 (8 ασίστ), Βούιτσιτς 10, Μπουρούσης 23, Χαλπερίν 3, Κλέιζα 20 (11 ριμπ.), Βασιλόπουλος 18, Παπανικολάου 4, Μπέβερλι 6, Τεόντοσιτς 6, Σλούκας, Ουέιφερ, Σχορτσανίτης 11 (5/17 βολές).

Εφές Πίλσεν (Ε. Αταμάν): Κασούν 15 (12 ριμπ.), Σμιθ 7, Ρακότσεβιτς 15, Τουντσερί 13, Θόρντον 13, Πεκέρ 2, Νάχμπαρ 10, Σαντιάγο 7, Γκιουλέρ 2, Αρσλάν 6.