Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 107-89...

Mε κορυφαίους τους Σοφοκλή Σχορτσανίτη (16π.) και Τζος Τσίλντρες (15π.) ο εξαιρετικός Ολυμπιακός του δεύτερου μέρους κοίταξε στα μάτια τους Σαν Αντόνιο Σπερς μέσα στην έδρα τους παρά την ήττα με σκορ 107-89.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε με αρκετό άγχος και τρακ στο παρκέ του εντυπωσιακού ΑΤ&Τ Center με τους Σαν Αντόνιο Σπερς να έχουν το προβάδισμα στη πρώτη περίοδο με το εντυπωσιακό σκορ 39-21.

Οι "ερυθρόλευκοι" στο δεύτερο 12λεπτο βελτίωσαν την άμυνα τους με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες με 20 πόντους διαφορά (66-46).

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες "αγριέψαν" στο Τέξας καθώς με προσήλωση στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 12-2 με την διαφορά να πέφτει στους "11" 71-62.

Με κορυφαίους και μεγάλους πρωταγωνιστές για τους "ερυθρόλευκους" τους Σοφοκλή Σχορτσανίτη (16 π, 5/10δ, 6/6β, σε 19 λεπτά) και Τζος Τσίλντρες (15π, 6/12 δ, 9ρ, σε 36 λεπτά) ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ με τον Γκρεγκ Πόποβιτς να προβληματίζεται έξι λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας καθώς το τρίποντο του "Τσίλι" κατέβασε την διαφορά στους "8" (91-83).

Στη συνέχεια, οι Σπερς σοβαρεύτηκαν, ο Ρότζερ Μέισον ανέλαβε δράση και σε συνδιασμό με κάποια λάθη του Ολυμπιακού έτρεξαν και τιμώρησαν τον Θρύλο για την όποια επιπολαιότητά του.

Το τελικό 107-89 είναι άκρως... δικαιολογημένο σκορ, αν και ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος -όπου ο Πόποβιτς κράτησε για αρκετή ώρα εκτός γηπέδου τους βασικούς- έδειξε ότι θα μπορούσε να κατακτήσει και ένα ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα.

Περίοδοι: 39-21, 27-25, 20-17, 24-23

Σπερς (Πόποβιτς): Μπόγκανς 3 (1), Ντάνκαν 10 (5ρ.), Μπόνερ 6, Τζέφερσον 4, Πάρκερ 12 (6/7δίπ.), Τζινόμπιλι 7 (5ασ.), Φίνλεϊ 7 (1), Χιλ 17 (5/7δίπ., 0/1τρίπ., 7/8β.), Χάισλιπ 2, Ράτλιφ 3, Μπλερ 9, Μέισον 10 (2/2δίπ., 2/3τρίπ.), Χέρστον 3, Τζέρελς 3, Γουίλιαμς, Μαχίνμι 7, Τζόουνς, ΜακΝτάις 4

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Βασιλόπουλος, Τσίλντρες 15 (5/9δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 9ρ., 2ασ., 3κλ., 4λ.), Σχορτσιανίτης 16 (5/10δίπ., 6/6β.), Κλέιζα 4 (2/6δίπ., 0/1τρίπ., 6ρ), Τεόντοσιτς 9 (3/4δίπ., 1/3τρίπ.), Μπέβερλι 3 (1/4δίπ., 1/2τρίπ.), Μπουρούσης 7 (2/3δίπ., 1/2τρίπ., 2/4β., 4ρ., 2κλ., 1λ.), Παπαλουκάς 5 (2/3δίπ., 0/3τρίπ., 1/1β., 3ρ., 4ασ., 3λ.), Γουέιφερ 11 (4/8δίπ., 1/2τρίπ., 2ρ., 2ασ., 3κλ.), Χαλπερίν 5 (1/4δίπ., 1/2τρίπ., 3ρ., 2ασ.), Βούιτσιτς 4 (2/3δίπ.), Γλυνιαδάκης 5 (2/3δίπ., 1/1β., 3ρ.), Παπανικολάου 5 (1/2δίπ., 1/1τρίπ.), Σλούκας (0/1τρίπ.)