Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 ΣΕΤ...

Αν και βρέθηκε πίσω στα σετ, ο Θρύλος έδειξε χαρακτήρα, κέρδισε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 1-3 και παρέμεινε πρώτος στη βαθμολογία της Α1 βόλεϊ.

Όλα έδειχναν πως ο Θρύλος θα περνούσε αέρα από τη Θεσσαλονίκη... Το έκανε μεν, αλλά με καθυστέρηση ενός σετ, το οποίο έπρεπε να κερδίσει, μόνο που "αυτοκτόνησε". Προηγήθηκε με 9-14, 14-19 και 17-22, αλλά κατάφερε να το χάσει με 27-25 και όλα έδειχναν πως αυτό θα έκρινε τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός του Κρίστιανσον, πάντως, δεν πτοήθηκε και με ηγετική εμφάνιση από εκεί και πέρα, όλων των παικτών, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 (23-25), σε ένα σετ στο οποίο ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα τριών πόντων σε μια φάση (σε γενικές γραμμές, οι αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ).

Από εκεί και πέρα, ο δρόμος ήταν ανοικτός. Η ομάδα μας διατηρούσε μια διαφορά της τάξεως των 3-4 πόντων και έκανε το 1-2 μετά το 23-25, για να κερδίσει τελικά εύκολα το τέταρτο με 18-25 και αφού είχε πάρει το... ρόπαλο του αντιπάλου.

Ως εκ τούτου, ο Ολυμπιακός παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας, πήρε τη νίκη, αλλά το κυριότερο ήταν πως αντέδρασε και έδειξε πως έχει τεράστια ψυχικά αποθέματα.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 23-25, 18-25