Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

Α1 ΒΟΛΕΙ:Ο ΠΑΟΚ ΣΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΘΕΣΗ

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ που έγινε στην Καλαμαριά και το σκορ να αλλάζει διαρκώς χέρια, ο ΠΑΟΚ κέρδισε το δίποντο επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 3-2 σετ ( 25-23, 23-25, 17-25, 27-25, 6-15 ) με το οποίο έπεσε η αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ των ανδρών.
Ακολουθεί μικρή ανάλυση,τα αποτελέσματα και η βαθμολογια...

Από την αρχή η Καλαμαριά με τον «Δικέφαλο του Βορρά» έδειξαν τις προθέσεις τους και την διάθεση να προσφέρουν καλό θέαμα στους φίλους του βόλεϊ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύσκολα, παρά την κυριαρχία τους και η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση.

Με κορυφαίο τον Ογιανσίβου στους άσους ,ο οποίος έδωσε μάχη για το ποιος θα είναι ο καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο με τον Νικηφορίδη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο σετ σε 1-1.

Και όχι μόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσα αλλά στο σετ που ακολούθησε, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και σε διάστημα 28 λεπτών πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-1, με τον προπονητή των «Ποντίων» Γιώργο Περσιανλή να μην έχει πολλές επιλογές από τον πάγκο.

Ωστόσο, η ομάδα του δεν πέταξε «λευκή πετσέτα», ήταν πολύ καλή στο κέντρο του φιλέ και πάλεψε χάρη στον διαγώνιο τον Γάλλο Λεμπέϊ και τον ακραίο Νικηφορίδη να αποδίδουν σπουδαίο βόλλεϊ, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέϊκ.

Εκεί, πρωταγωνιστής ήταν ο ΠΑΟΚ που δεν άφησε χώρους στην αντίπαλό του κερδίζοντας την με 3-2 σετ και έχοντας σε τρομερή μέρα τους Φινλανδούς Χιετάνεν και Ογιανσίβου.