Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΛΙ...ΑΠΟ 0-4...4-4!!!!!!

Την ώρα που το 27ο Κόπα Άφρικα έχει στιγματιστεί από την προ ημερών αιματηρή επίθεση εξτρεμιστών στην αποστολή του Τόγκο, στο εναρκτήριο παιχνίδι του τουρνουά έγινε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία των διεθνών διοργανώσεων.

Η διοργανώτρια Αγκόλα προηγήθηκε 4-0 στο 74ο λεπτό, ωστόσο το ισχυρό Μάλι, με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο τέταρτο, κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση (4-4) και να "κλέψει" το βαθμό.

Με τον ενθουσιασμό του κόσμου να τη συνοδεύει από τη σέντρα, η Αγκόλα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο. Με σκόρερ τον Φλάβιο προηγήθηκε στο 36’, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 42’ για το 2-0 του πρώτου 45λεπτου.

Ακολούθησαν δύο εύστοχα πέναλτι από τους Ζιλμπέρτο (66’) και Μανούτσο (74’), προτού αρχίσει η... καταιγίδα. Ο Κεϊτά έκανε το 4-1 στο 77’ και το 4-3 στο 93’, ο Κανουτέ ενδιάμεσα (88’) είχε πετύχει το δεύτερο γκολ για το Μάλι, ενώ ο Γιαταμπαρέ στο 94’ ολοκλήρωσε το θαύμα.