Θεσσαλονίκη Πρόγνωση καιρού

ΜΠΑΣΚΕΤ:Ο ΠΑΟΚ νίκησε στο πρώτο φιλικό με 85-73 την KK Novisad

Με νίκη ξεκίνησε τους αγώνες του στη Σερβία ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 85-73 της KK Novisad, σε φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Sperns του Novisad...

Ο Σούλης Μαρκόπουλος χρησιμοποίησε και τους δώδεκα παίκτες που είχε στη διάθεσή του από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, ενώ έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ και ο Τοντόρ Γκετσέφσκι.
Η KK Novisad, προηγήθηκε 22-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλο το διάστημα του αγώνα. Με επιμέρους σκορ 9-21, πήρε το προβάδισμα με 31-40 στο ημίχρονο, έφτασε τη διαφορά στο +11 (55-66) στη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (60-76 στο 33΄).

O Πρέντραγκ Ντρόμπνιακ και ο Κένι Γκρέγκορι ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ, με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 31-40, 55-66, 73-85

KK NOVISAD: Κοβάσεβιτς 12 (1), Βουγιόσεβιτς, Γκροζντάνιτς 5, Σούμποτιτς, Γιαντσικίν 15 (1), Γκρούμπορ, Γιαγκόντικ 2, Πόντριτς 6, Ράκιτς 12 (1), Βρέτσα 4, Μπούνιτς 15, Ντζούμιτς 2

ΠΑΟΚ (15/21 βολές, 23/37 δίποντα, 8./27 τρίποντα, 26-4 ριμπάουντ): Μονρό 14 (1), Καυκής 1 (7 ασίστ), Δεμερτζής, Γκρέγκορι 21 (9/12 διπ., 1/3τριπ.), Ντρόμπνιακ 22 (8/9 διπ., 1/3 τριπ., 5 ριμπ.), Γιαννακίδης, Καλαϊτζίδης 2, Τσιάρας 17 (4/4 βολ., 3/8 τριπ., 4ριμπ.), Καλλές, Έιβερι 2, Χέλιγουελ, Γκετσέφσκι 6 (2/2 τριπ.)